Rūgtā šokolāde: Kāda patiesībā ir starptautiskā šokolādes industrija?
Lai arī kakao pupiņas ir nozīmīga prece, kas apgādā milzīgu globālu šokolādes industriju, kakao ražošana lielākoties ir miljoniem mazu zemnieku rokās. Kakao audzēšana nodrošina iztiku vairāk nekā pieciem miljoniem zemnieku visā pasaulē. Neskatoties uz to, kakao piegādes ķēdes nākamie posmi ir nedaudzu starptautisku kompāniju rokās.
Šis pētījums ieskatās starptautiskās šokolādes industrijas aizkulisēs, atklājot milzīgo nevienlīdzību un sociālās un vides aizsardzības problēmas, ar ko saskaras kakao ražotāji. Mūsu fokusa reģions ir Rietumāfrika, it īpaši Gana, Ziloņkaula Krasts un Kamerūna, jo šajās valstīs tiek audzēta lielākā daļa Eiropā pārstrādātā kakao. Pētījums apraksta svarīgākos kakao piegādes ķēdes posmus, pievēršoties gan spēcīgākajiem ķēdes dalībniekiem – lielveikaliem, gan pašai neaizsargātākajai grupai – zemniekiem, kakao saimniecībās strādājošajiem, kas bieži ir viesstrādnieki, bērniem un sievietēm. Pētījums vērš uzmanību uz ar kakao ražošanu saistītām vides problēmām, kā deforestrācija un pesticīdu lietošana, to cēloņiem un iespējamiem risinājumiem. Tas pievēršas arī divām atsevišķām problēmām, kas saistītas ar kakao ražošanu: saistību starp zelta raktuvēm un kakao audzēšanu Ganā un Pasaules Bankas Strukturālās pielāgošanas programmas ietekmi uz kakao sektoru Kamerūnā.
Piedevām Zaļā brīvība ir pārbaudījusi šokolādes ar lielveikalu privātajām preču zīmēm trīs lielāko Latvijas mazumtirgotāju – Maxima, Rimi un Prisma – veikalos. Tika pievērsta uzmanība neatkarīgas sertifikācijas marķējuma, piemēram, Fairtrade, UTZ un Rainforest Alliance, esamībai, kā arī Eiropas Savienības ekomarķējumam. Deviņas no desmit apskatītajām privāto preču zīmju šokolādes saņēma sliktāko – sarkano vērtējumu, jo konvencionālajā kakao piegādes ķēdē ir daudz gan ekoloģiska, gan sociāla rakstura problēmu.
Pilnu pētījumu (angļu valodā) var lejuplādēt šeit.