Palmiõli - keskkonnakahjud ja varastud maa
Me kasutame palmiõli paljudes toiduainetes, kreemides, seepides, šampoonides, puhastusvahendites, šokolaadis, hambapastas ja isegi biodiislikütuse tootmises. Selle tootmiseks hävitatakse troopilist metsa, et selle asemele õlipalmiistandusi rajada.
Palmiõli tootmisega kaasnevad kolm suurt probleemi: (1) Keskkonna saastamine, sest palmiõli tootmise suurendab oluliselt kasvuhoonegaaside emissiooni atmosfääri ja hävitab loomade elupaiku; (2) inim- ja tööõiguste rikkumine, sest töötingimused ja -ohutus on kohutavad, kasutatakse lapstööjõudu ja eriti haavatavas olukorras on võõrtöölised; ning (3) rikutakse põlisrahvaste maa- ja inimõigusi, võõrandades kogukondade maad ja tehes seal edasine elu kõlbmatuks.
Indoneesia on palmiõli tootmises esirinnas. Kui palmiõli tootmine jätkub samasuguse tempoga nagu praegu, siis 15 aasta pärast on Indoneesia troopiline mets hävitatud. Palmiõli suurim tootja on Malaisia, mille istandustes töötavatest töölistest enam kui 80% on migranttöölised Indoneesiast, Bangladeshist ja Nepalist.
See pole väljamõeldis. Märtsis viibisid Indoneesias Postimehe ajakirjanik Hanna-Hulda Reinkort ja fotograaf Liis Treimann. Loe nende põhjalikku artiklit "Palmiõli jälil Malaisias ja Indoneesias" ning nende blogi. Reis toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni poolt rahastavast projektist Media4Development.
Kui ei usu, siis loe uuringuid. Soomlaste Finnwatch tegi 2014. a Malaisia kohta uuringu, mis tõi välja rasked tööõiguse rikkumised ka jätkusuutliku palmiõli ümarlaua (Roundtable on Sustainable Palm Oil ehk RSPO) poolt sertifitseeritud istandustes. 2016. kirjeldas keskkonna hävitamist Indoneesias austerlaste GLOBAL2000 uuring „Palmiõli: hävitatud keskkond, varastatud maa”. Loe uuringuid.
New Yorkeris ilmus väga mõtlemapanev lugu ülemaailmse palmiõli buumi tegelikult hinnast.
Palmiõli tootmine on kasvanud ka Myanmaris. Aastal 1999 tegi tollane sõjaväeline valitsus plaani majanduse arendamiseks ja sellest ajast alates on 350000 ha puutumatut džunglit maha võetud õlipalmiistanduste rajamiseks.
Kui tahad ise midagi teha, siis uuri, millist palmiõli on kasutatud sinu poolt tarbitavates kaupades ning anna allkiri petitsioonile. On olemas ka sertifitseeritud palmiõli, mis moodustab ligi 20% maailmas tarbitavast palmiõlist. Lahendus pole mitte palmiõlist loobumine, vaid sertifitseeritud ja säästlikult toodetud ja tarnitud palmiõli kasutamises.